2025 un an pierdut, de ce și ce urmează în 2026
Anul 2025 a fost un an pierdut pentru mine, un an în care lupta cu incompetența pentru lucruri și drepturi aparent banale până de curând mi-a ocupat mare parte din timp. A fost un an în care efectiv nu am reușit să public nimic după cum se vede, nu pentru că nu aș fi avut ce să public ci pentru că efectiv nu am mai reușit să îmi fac timpul necesar să scriu câteva rânduri. Principalul motiv pentru care nu am reușit să scriu nimic este că de peste 9 luni ne chinuim să realizăm un lucru aparent imposibil în România:Să înscriem în clasa pregătitoare un copil apt care a finalizat trei ani de grădiniță mai devreme decât vor „mințile luminate din domeniul educației”.
Image credit: Pixabay Da, ai citit bine, astăzi în România dacă un copil este apt dar este apt prea devreme, nu poate merge mai departe în învățământul primar pentru că în esență statul prin „instituțiile competente” începând cu Ministerul Educației nu vor sub nici o formă să permită acest lucru, pentru că copilul ar rata „oportunitatea” de a-și însuși deprinderi care să îl îndepărteze de școală și în general de educație. Să nu crezi că așa a fost mereu și am descoperit eu acum apa caldă. Nici pe departe și am 3 copii cu care nu am avut problemele pe care le avem la fiica mea. Dar cam atât pentru moment că urmează să detaliem în perioada următoare, dacă vrei să afli mai multe detalii îți las mai jos două resurse: - Găsești aici un articol publicat de Gazeta de Cluj despre problema mea - Găsești aici Hotărârea CNCD nr. 302 din 21.06.2023 prin care criteriul vârstei a fost declarat discriminatoriu deci nu se mai poate aplica pentru înscrierea în învățământul primar din România 2026, ce urmează? În 2026 mi-am propus un singur lucru pentru că nu mai am alte așteptări în contextul actual și nici nu văd posibilă o rezolvare instituțională:
Image credit: Pixabay Cu alte cuvinte, dacă în 2025 am făcut sesizări, procese,etc. și am primit refuz după refuz, după refuz de parcă nu mai există instituție în țara asta care să înțeleagă ce înseamnă „interesul superior al copilului”, în 2026 adăugăm transparență totală. Am primit de curând o amenințare scrisă din partea unei instituții care m-a făcut să realizez la ce nivel am decăzut ca societate, mai precis suntem la punctul la care doar transparența totală mai poate schimba ceva. Când o instituție publică, plătită din taxele și impozitele noastre își permite să mă amenințe că mă acționează în judecată, în condițiile în care ei sunt cei care nu respectă legea, ei sunt cei care nu răspund la timp, ei sunt cei care fac „strategii juridice” împotriva dreptului unui copil la educație, cred că doar transparența îi mai poate reforma și mai poate schimba ceva. Așa că dragă cititorule, oricine și de oriunde ai fi, dacă vreodată pagina asta a însemnat ceva pentru tine sau te-a ajutat în vreun fel așa cum este, gratuită și fără reclame, sponsorizări, promovări de produse sau orice altă formă de finanțare, te rog ca în perioada următoare să vii alături de mine și să mă ajuți cum poți. Orice vizualizare este binevenită, un share poate schimba o societate sau măcar poate corecta niște derapaje înfiorătoare. Nu uita, astăzi își permit să mă amenințe pe mine în condițiile în care eu mă lupt pentru drepturile mele. Mâine vor face ce vor cu noi toți. Cuvântul este arma supremă iar în 2026 am multe cuvinte pentru tine.


Published by Marius Șerban at 19:05 on 07.01.2026 [EEST]
Vizualizări: 817